JOINT-BY-JOINT TEORIJA IN BOLEČINE V KRIŽU
Bolečine v spodnjem delu hrbtenice se redko pojavijo le zaradi slabe moči našega jedra, zato je nujno, da poleg moči jedra, preverimo tudi mobilnost sosednjih sklepov hrbtenice.
Na tem mestu nam koristi znanje joint-by-joint teorije, ki nam pove, kateri sklep mora biti mobilen in kateri stabilen. V namen mobilnosti določenega segmenta (npr. prsne hrbtenice), mora biti namreč sosednji sklep stabilen (npr. ledvena hrbtenica). Bolečine in poškodbe pa se pojavijo, ko zaradi pretežno sedečega načina življenja, nepravilnega gibanja in pomanjkanja le-tega, mobilni segment (npr. prsna hrbtenica) postane tog in stabilen, gibanje pa se pojavi v segmentu, ki bi moral biti stabilen (ledvena hrbtenica).
Mobilnost je sposobnost sklepnega kompleksa, da se neomejeno prosto giblje skozi celoten obseg gibanja. Stabilnost je sposobnost sklepnega kompleksa, da ohrani stabilen položaj, medtem ko gibanje poteka v sosednjem sklepnem segmentu. Gre za sposobnost nadzora gibanja določenega dela našega telesa medtem ko ohranjamo drugi del telesa popolnoma negibljiv.
Zaradi pretežno sedečega načina življenja in pomanjkanja gibanja, segmenti, ki bi morali biti mobilni, razvijejo togost. Na drugi strani segmenti, ki jih je potrebno dobro nadzorovati in jim zagotoviti stabilnost, postanejo nestabilni in mobilni. To pripelje do vsakodnevnih napak v gibanju, kar sčasoma vodi do bolečin in poškodb.
Ledveni predel hrbtenice mora biti med našim gibanjem stabilen, saj nam le tako omogoči prenos sil iz spodnjega na zgornji del telesa in obratno. Močno jedro pa ni edino ki ohranja stabilnost hrbtenice in medenice. Za ohranjanje stabilnosti tega predela morajo biti namreč primerno mobilni sosednji sklepi – kolki, gležnji, in kolena. Zmanjšana mobilnost v teh predelih, neglede na moč našega jedra, povzroča gibanje in obremenitve v ledvenem delu hrbtenice.
Preveri mobilnost kolkov!
Če določenega sklepa redno ne uporabljamo v celotnem obsegu giba sčasoma izgubimo njegovo mobilnost. In ravno to je značilnost sodobne pretežno sedeče populacije. Zaradi pomanjkanja gibanja in prevelike količine sedenja postanejo kolki togi, kar vpliva na pravilnost delovanja v zgornjem segmentu (ledvenem delu hrbtenice) in spodnjem segmentu (kolenih).
Prover mobilnost gležnjev!
Posledica zmanjšane mobilnosti gležnjev je tudi nesposobnost obdržati vertikalno pozicijo trupa v globokem počepu. Ker se pretirano nagnemo naprej s tem povečamo sile na ledveni del naše hrbtenice.
Preveri mobilnost prsne hrbtenice!
Prsna hrbtenica je v nasprotju z ledveno hrbtenico segment, ki mora biti mobilen, da je lahko ledvena hrbtenica stabilna. Zaradi pretežno sedečega načina življenja pa je prsni predel hrbtenice pogosto tog in negibljiv, kar zmanjša njegov obseg giba. Kompenzacija toge prsne hrbtenice je mobilna ledvena hrbtenica saj se gibanje nekje mora pojaviti. To je kompenzacija, ki je najpogostejši krivec za bolečine v križu.